Bezár
PÉCS LÁTNIVALÓI

Pécs látnivalók: (4 környező város nevezetességei)


- Bemutatjuk Pécset

 

- Jegyinformációk, árak

 

Aki Pécsre érkezik nyaralni, aktív pihenés keretében kikapcsolódni, annak nemcsak a várost érdemes alaposan megnéznie; Pécs nevezetességei (Széchenyi tér, Gázi Kászim pasa dzsámija, Szent István tér, Székesegyház, Victor Vasarely múzeum stb.) mellett érdemes ugyanis időt szánni a Mecsekre is – mint ahogy arra is, hogy a Pécs környéki látnivalók nevezetességek (többségében) szintén mind megtekintésre kerüljenek! Pécs Baranya megye megyeszékhelye, a Dél-Dunántúl legnagyobb városa, mely egy gyönyörű helyen, a Mecsek hegység lábánál fekszik; a Balaton 100 km-re, ennyit talán mindenki tud. De mitől számít Pécs Magyarország egyik legszebb, legjobb helyének? Az alábbiakban ezt próbáljuk meg bemutatni.

De haladjunk sorjában!

 

pécs látnivalók

 

 

Pécs látnivalók

 

Pécsre azért jönnek az emberek, hogy megnézzék, mitől olyan különleges ez a Mecsek lábánál elterülő város. Ha egy helyit kérdezünk meg a pécsi látnivalók felől, hogy mit érdemes megnézni, akkor ő azt fogja válaszolni, hogy egy Pécsinek a mediterrán környezettől olyan különleges; attól, hogy a hegyek ott magaslanak egy karnyújtásnyira a várostól; hogy a Széchenyi térnek egyedi hangulata van (ott helyezkedik el a dzsámitól két lépényire); hogy a Király utcájában, mely a megye egyik legforgalmasabb sétálóutcája, a magyar szó előszeretettel keveredik a külföldivel; hogy a pécs látnivalók Pécs térkép nélkül is bejárhatóak, megtekinthetőek, mert Pécs alapvetően egy kompakt település, amely akár gyalogszerrel is bekószálható, amennyiben a turista nem riad vissza némi talpalástól; vagy hogy Pécs megunhatatlan város.

 

Nem árt azonban részletesen is végigvenni minden lényeges nevezetességet, hogy mit is érdemes mindenképpen közelebbről is megnézni, hiszen Pécs (ahogy Budapest vagy számos másik magyar település is) tele van egyedi épületekkel, szobrokkal, látnivalóval, melyek közül nagyon sok meg is újult 2010 után, amikor is a város Európa Kulturális fővárosa volt Essennel és Isztambullal együtt. Az EFK mindenképpen az elmúlt évtizedek legnagyobb beruházása volt; a projekt legnagyobb nyertese pedig az a Pécsre látogató embertömeg lett, mely immáron megújult formájában láthatja a várost.

 

 

EGY RÖVID VIDEÓ PÉCS LÁTVÁNYOSSÁGAIRÓL ÉRDEMES MEGNÉZNI

 

 

 

UNESCO Világörökség

 

világörökség pécsAz UNESCO világörökségi listája több, mint másfél száz nemzet több, mint ezer helyszínét tartalmazza; a baranyai megyeszékhelyet illetően megtalálhatóak rajta az UNESCO védettséget élvező ókeresztény sírkamrák (Sopianae Cemetery at Pecs / Early Christian Necropolis of Pécs) is, melyek 2000-ben kerültek fel a listára. Hogy érezni lehessen ennek a súlyát: a Cella Septichora Látogatóközpont, a késő római temetőkápolna, az Ókeresztény Mauzóleum többek között a budapesti Duna-part, a Hortobágyi Nemzeti Park vagy éppen a tokaji borvidék mellett szerepel a megőrzésre érdemes, az utókor számára is kiemelt jelentőséggel bíró kulturális vagy éppen természeti értékek sorában.

 

világörökség

 

(A sírkamra és a mauzóleum kombinált belépővel is meglátogatható, míg a temetőkápolnában található emlékek jelenleg sajnos nem látogathatóak!)

 

 

A török kor

 

török kor pécs

Hogy a törökök milyen mély nyomot hagytak maguk után Magyarországon, különösebben nem is kell ecsetelni; Pécs egyike azon nagyvárosoknak, ahol a törökök épületeket emeltek, ahol máig hatóan befolyásolták a település képét.

Ennek köszönhető manapság a pécsi főtér, a Széchenyi tér (Szechenyi Ter) felett álló Gázi Kászim pasa dzsámija, avagy mai nevén Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom (Mosque of Pasha Gazi Kassim Church of Gyertyaszentelo Boldogasszony), Jakováli Hasszán dzsámija (Jakovali Hassan Mosque and Museum), a Ferences templom (Szent Ferenc-templom), Idrisz baba türbéje, Memi pasa fürdője, a Szent Ágoston templom és az úgynevezett Török kút is.

 

 

A két templom eredetileg is templom volt, majd dzsámi lett, hogy aztán a törökök kiverése után újra be tudja tölteni eredeti funkcióját. A Ferencesek utcájában található Memi pasa fürdőjének ma már csak az alapjai vannak meg.

 

Pécs összes török kori emléke szervesen hozzátartozik Pécs mai identitásához. Az ide látogatókat nem egyszer valósággal rabul ejtik a török építészet lenyomatai, melyek a hódoltság korából származnak. (Ezen még az sem változtat, hogy Pécs Gázi Kászim pasa dzsámiját római katolikus templommá alakíttatta át, hiszen az épület eredeti jellege megmaradt.)

 

 

 

Bazilika és környéke

 

Kétségtelen, hogy a város egyik (ha nem a) legfontosabb épülete a pécsi székesegyház (Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház), vagy ahogyan kevesebben ismerik, a bazilika. (II. János Pál pápa ugyanis pécsi látogatásakor Basilica Minor rangra emelte az épületet.) Mai formáját a 19. században nyerte el, Pollack Mihály tervei nyomán. Híres orgonája a szintén híres pécsi Angster József 100. munkája. Épült 1882-ben, azóta áll,  Friedrich von Schmidt tervei alapján.

 

A székesegyház délkeleti tornyából pazar kilátás nyílik a városra, így mindenképpen érdemes felmenni, körülnézni, ha egy kis időnk van rá. Ez esetben a bazilika harangjai (a Mária, Pál és Ferenc harangok) mellett vezet az út, egyedi rálátást biztosítva az épület ezen elemeire is.

 

A bazilika közelében található a szintén rendkívül népszerű Barbakán is, mely egy 15. századi kör alaprajzú bástya, s amely a hajdani püspökvár falrendszerében teljesített fontos szolgálatot. A Barbakán kertjében található ma Janus Pannonius bronzszobra, melyet a humanista költő halálának 500. évfordulóján került felállításra.

 

bazilika pécs

 

 

A székesegyház alatt húzódik a Sétatér, melynek egy 19. század végén telepített vadgesztenye- és platánsor adja meg az egyedi hangulatát. Nyári estéken fesztiválok sorát szokták megtartani; a pécsi dóm környéke így aztán a világi élet eseményeinek is kellő teret tud biztosítani.

székesegyház pécs

 

Említésre (és felkeresésre érdemes) egyéb nevezetességek a bazilika környékén: a volt Litke Pezsgőgyár, Barokk pavilon, Dóm Kőtár, Kodály szobor, Középkori Egyetem, Szepessy Ignácz-szobor, Liszt Ferenc-szobor, Nővérek szobra, Püspöki KincsTár, Püspöki Palota (Bishops Palace) a Titkos átjáró-val, Régészet-szobor, Zárdatemplom, Zenészek emlékműve.

 

 

Zsolnayak városa

 

A gyáralapító Zsolnay Vilmos neve összeforrt a várossal, melyről nemcsak a porcelángyáros impozáns belvárosi szobra (Zsolnay Vilmos-szobor) árulkodik, hanem az a töménytelen mennyiségű pécsi épület és műalkotás is, melynek egyes díszítőelemei a Zsolnay porcelángyárból kerültek ki. Manapság a Zsolnay név nemcsak a kerámiákkal, a Zsolnay Vilmos által kidolgozott eozinnal függ össze, hanem a Zsolnay Kulturális Negyed miatt Pécs egyik legjelentősebb turisztikai attrakciójával is. Pécs Zsolnay öröksége szerencsére a ma napig igen komolynak mondható.

 

zsolnay kuturális negyed

 

Hogy Pécsnek a 19. század végén világhírű gyára, ipara volt, arról manapság többek között a Zsolnay aranykorát bemutató Gyugyi gyűjtemény, a Rózsaszín Zsolnay Kiállítás, a Zsolnay Család- és Gyártörténeti kiállítás, a Zsolnay Mauzóleum (mely mauzóleumot a gyáralapító Zsolnay Vilmos halála után fia Miklós emeltette a gyárral határos magaslaton), a Zsolnay Múzeum, valamint a pécsi MTA Székház, a Nick udvar, a Postapalota, Szűz Mária szobor, a Zsolnay díszkút és a pirogránitból készült, a Pécs egyik jelképévé vált ökörfejjel díszített Zsolnay kút árulkodik – a teljesség igénye nélkül. A Zsolnay negyed maga ingyenes, de a gyűjtemények megtekintése, a gyárlátogatás már fizetős. (Infó itt.)

 

 

Múzeumok, galériák a kultúra fővárosában

 

Pécset a turisták nemcsak épített és természeti örökségéért szeretik, hanem a magyar (és nemzetközi) kultúrában betöltött kiemelkedő szerepe miatt is. Nem csak az évenként megrendezésre kerülő POSZT-ról vagy országos Fényfesztiválról, szabadtéri koncertekről szól azonban Pécs, hiszen a Csontváry Múzeum (a Janus Pannonius utcában), a Klimo Gyűjtemény, az Amerigo Tot Múzeum, a Martyn Ferenc Galéria, a Mecseki Bányászati Múzeum, a helyi Néprajzi Múzeum, a Reneszánsz Kőtár, a Várostörténeti múzeum, a Vasarely Múzeum, a Vasváry Ház mind megannyi érdekességet tartogat az kultúra iránt fogékonyak részére. A kulturális programok tehát Pécsen is adottak. (Árak, belépők, tájékoztatók.)

 

múzeum pécs

 

 

Szobrok, kutak

 

A Zsolnay Vilmosnak emléket állító szoborról már esett szó, ám természetesen ezen kívül is akad még megszemlélendő szobor Pécsett: az Angster-emlékmű (Angster Memorial), az Aradi vértanúk panteonja a Vértanúk útján, az Aranyos-kút, a Bacchanália-szobor, a Mecsek oldalában, a Mecsekoldalban lévő Francia emlékmű, Hunyadi János lovasszobra a Széchenyi téren, Kossuth Lajos szobra egy térrel délebbre, a Niké szobor Pécs városával a háttérben, a dzsáminál lévő Örökmécses-emlékmű, a Szentháromság-szobor, a Tüke díszkút, stb. Érdemes mindet felkeresni, megnézni, hiszen ezek többsége nemcsak helyi, hanem magyar (sőt nemzetközi) szemmel nézve is kellően érdekes tud lenni.

 

zsolnay kút

 

 

 

Értékes Pécs, érdekes épületek

 

Ebben a felsorolásban azok az épületek kapnak helyet, melyek a korábbi felsorolásokból kimaradtak, ugyanakkor szintén érdekelhetik a Pécsre látogatót – jelentőségük, érdekességük okán: a Tettyei, Tettye forrás szivattyúháza (melynek 1891-es felavatásán maga Ferenc József császár is jelen volt), a volt Angster Orgonagyár, a volt Iparkamara épülete, az Apolló mozi, az August Senoa Horvát Klub, a Barokk Pavilon, az Elefántos Ház tömbje, az Európa Ház, a nemzetközi mércével mérhető Kodály Központ, a Megyeháza, a Művészetek és Irodalom Háza, a (jelenleg sajnos nagyrész kihasználatlanul álló) Nádor Szálló, a dicső Palatinus Szálló, a büszke Pécsi Nemzeti Színház, a Szent Mór Kollégium, az egykori Tiszti Kaszinó épülete, a Tudásközpont, az Uránia Mozi, a Széchenyi tér alatt lévő Városháza, vagy éppen a pécsi református templom, a Szerb Ortodox Imaház és a pécsi zsinagóga (Pecs Synagogue).

 

kodály központ

 

 

Egyéb érdekességek Pécsett

 

Az Elefántos Ház előtti villamossín arról tanúskodik, hogy egykor (a 20. század első felében, egészen a hatvanas évekig) villamos is járt a baranyai megyeszékhelyen. A Balokány-liget, a PTE Botanikus Kert pedig azok számára nyújthat értékes kikapcsolódást, akik a természetet nem a Mecseken szeretnék közelebbről szemügyre venni.

 

pte- botanikus kert

 

 

Mecseki látnivalók

 

Koránt sem a végére hagytuk Pécs (illetve a megyeszékhely) talán egyik legnagyobb dobását, a Mecseket, valamint annak minden látványosságát! Ide tartozik a város részét képező Tettye, a püspöki nyári palota romjaival, a romok, az itt lévő Mésztufa-barlang az itt található feszülettel, a havihegyi kápolnával, de ide sorolható a hegység bejárataként értelmezhető Mecsek kapu, az alatta lévő Pálos templom, a Mecseken helyet foglaló Pécsi Állatkert (hivatalos nevén Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium, mely 2016-ban felújítva nyitotta meg kapuit a látogatók előtt), valamint az attól nem messze lévő Flóra-pihenő és a Misina tetején lévő TV-torony is.

Pécs látnivalók a természetben.

Akik járatosak a túrázás világában, azoknak érdemes felkeresniük a Mecsek legmagasabb hegyét, a Zengőt, melynek legmagasabb pontja a tengerszint felett 682 méterre található. Aki éppen hogy csak belekóstolna a mecseki hegyvidékbe, annak a Misinán lévő kilátópont mellett a Tubesen található (Kis-Tubes csúcs nyugati oldalán álló) Kis-tubesi és János-kilátó szolgálhat célpontul, melyek a TV-toronytól gyalogszerrel könnyedén megközelíthetőek. Tiszta időben egész Pécs szemügyre vehető – sőt, akár még 100 kilométerre is el lehet látni ilyenkor!

 

 

pécs álltakert

Gyerekekkel együtt

 

Pécs látnivalói fiataloknak, gyerekeknek is érdekesek lehetnek? Természetesen, hiszen a baranyai megyeszékhelyen színvonalas gyermek és családi programokkal várják az ide látogatókat, melyek akár a turisták számára is érdekesek lehetnek. Így aztán ha jön az őszi szünet, a tavaszi szünidő, a nyár vagy a tél, Pécsett gyerekkel együtt is érdemes felkeresni.

 

 Kezdésnek ott vannak például Pécs közterei, éttermei, cukrászdái, melyek (kiváltképpen) nyáron vannak tele szaladgáló gyerkőcökkel.

 

Ám hogy konkrétumokat is megemlítsünk: mind a Bóbita bábszínház, mind a Planetárium, mind a mecseki Pécs ZOO érdemes lehet a gyerekek figyelmének hosszú távú lekötésére, ahogy a Mecsextrém Park Pécs vagy a mecseki kisvasút is, mely az Állatkerttől jár a Dömörkapuig. De ugyanilyen jó és érdekes mókát jelent a városnéző kisvonat is, mellyel a város nagy része végigjárható, megnézhető úgy, hogy közben nagyon sok hasznos információ hangzik el a látottak kapcsán.

 

Szerencsére Pécsett esőben is akadnak nevezetességek, hiszen a városban nagyon sok olyan múzeum, kiállítóhely található, melynek tárlata kifejezetten rossz időben is élvezhető lesz a kultúra iránt fogékonyak számára. (Pécs látnivalóit térkép nélkül vagy azzal is megtalálhatóak, ugyanis a városban számtalan információs tábla van kihelyezve, útba igazító térképpel együtt.)

 

Pécs érdekességek terén tehát egyáltalán nem szűkölködik; ha valaki szeretné az arra érdemes dolgok nagy részét megnézni, szemügyre venni, a lehetséges élményeket mind megtapasztalni, ahhoz bizony alsó hangon is három-négy napra lesz szüksége. (Pécs nevezetességei PPT vagy Wikipédia formájában is megtekinthetőek, megismerhetőek, ám a PowerPoint helyett mi mindenképpen a személyességet javasolnánk!)

 

A Múzeumok utcája (a Káptalan utca), a török emlékek nyomában végigjárt dzsámik (melyek Gázi Kászim és Jakováli Hasszán nevéhez fűződnek) és egyéb török nevezetességek, a mindig nyüzsgő utca képét mutató főutca, a Király utca, a föld alatt megbújó világörökség, a Misina-tetőről megszemlélhető lélegzetelállító körpanoráma mind időigényes, egyszersmind minőségi időtöltést jelentenek azok számára, aki szeretnék Pécset és környékét a lehető legjobban megismerni.

 

Pécs környéke

 

Pécs csak a centrum, az origó, ahonnan nemcsak érdemes, de javasolt is más környező településekre, kirándulóhelyekre ellátogatni, ha már Baranyában jár az ember, ugyanis a falusi turizmus errefelé is meghatározónak számít. Abaliget, Bikal, Bükkösd, a Duna Dráva Nemzeti Park - Ősdráva Látogatóközpont, Komló és környéke, Máré vára, Mohács, Óbánya és Kisújbánya, Orfű és környéke, Palkonya, Pécsvárad, Püspökszentlászló, Szigetvár, Villánykövesd és Zengővárkony (mint turisztikai desztinációk) mind pécsi utazással kapcsolatos települések, helyek; ezek felsorolás szintű megemlítése mellett essen szó részletesen is azon közeli városokról is, amelyeket minden Pécsre érkezőnek érdemes felkeresnie!

 

 

Siklós látnivalói

 

siklósi vár

 Baranyában nemcsak Pécs neve ismert a látogatók előtt, hiszen ott van a váráról híres Siklós is, mint kedvelt turistacélpont.

 

(Azt már csak a túrázók kedvéért érdemes kiemelni, hogy a város felett, ha nem is annyira közel, mint Pécs esetében, szintén ott terpeszkedik egy hegy: ezúttal a 409 méter magas Tenkes.)

 

A várért és a településen szintén megtalálható dzsámiért (Malkocs bej dzsámija) már önmagában érdemes odautazni – hát még az egyetlen termálfürdőért, mely 2010-ben lett átadva a publikumnak! További hely fel kapott turista szempontból helyben. A déli részen található vár sütödét a látogatás során szintén ejtse útba, itt működik a várban. Kihagyhatatlan.

 

Máriagyűd Siklós településrésze; híres Mária-kegyhely, búcsújáróhely, ahol az évente odalátogatók számát félmillióra becsülik. A településen található kegytemplomnak XVI. Benedek pápa (a jelenleg regnáló Ferenc pápa elődje) 2008-ban bazilika címet adományozott. 

 

 

Harkány látnivalók

 

Ha a turista Pécsről elnézett már Siklósra, akkor onnan mind nyugat, mind kelet felé érdemes lesz tovább mennie. Kelet felé azért, mert ott található meg Villány, az vörösborairól országszerte ismert városka (nagyjából 2 és félezren lakják), melyet minden borkedvelőnek fel kell keresni egyszer. (Lehetőleg évente! Róla majd később.) Siklóstól nyugatra pedig ott van akkor még Harkány, látnivaló okán, mely település esetében a Harkány Gyógyfürdő a legismertebb és legkeresettebb desztináció a turisták körében. Tél vagy nyár vagy egy tavaszi kikapcsolódáshoz (pl. március) a fürdő várja.

harkány-gyógyfürdő

Ennél a városnál sem szükséges feltétlenül Harkány térkép, hiszen az egész helyiség a fürdő köré lett felhúzva, megépítve anno, így könnyű kiigazodni rajta.

 

Egy könnyed Harkány túra bárki számára bevállalandó lehet, aki egészségügyi megfontolásból kénes gyógyvíz felé venné az irányt!

 

A programok, fesztivál Harkány esetében ezzel azonban még nem fújtak ki, hiszen ott van például a Harkányhoz is közel eső Tenkes, valamint az a harkányi kilátó, mely tulajdonképpen csarnótai: a Kopasz-hegyi kilátó, ahonnan remekül szét lehet nézni a Tenkes-hegy uralta tájon.

 

Igen kedvelt hely még a turisták körében a Harkány arborétum is, mely a város Siklóshoz közeli részén található, s ahol könnyen bele lehet veszni a természetbe – még a városon belül maradva.

 

 

 

 

 

Villány látnivalók

 

villány-pincesor

Nem csak a Mecsek oldal terem kiváló borokat! Villány – ahogy arról már esett szó – a vörösboráról híres mind Magyarországon, mind hazánk ország határain kívül. A környéken a borászat, a szőlőtermesztés több ezer éves múltra tekint vissza; szerencsére ennek a tradíciónak a jelen borai már képesek is mindenben megfelelni. Nem véletlen, hogy Villány látképét a mindenhol jelen lévő borozók, borászatok uralják, határozzák meg, így elsősorban azok fogják kedvüket lelni a vörösbor dél-magyarországi fellegvárában, akik nem vetik meg eme isteni eredetű nedűt. Étterem - étterem is bőven büszkélkedik.

 

Szerencsére a település a festői szépségű Szársomlyó mellett fekszik, így a borozgatás mellett érdemes bejárni a hegy (technikailag csak domb) szőlőültetvényekkel gazdagon beszőtt lankáit is, ezzel is közelebb kerülve magához a borhoz, a bor készítéséhez.

 

Villányban mindenütt minőségi borral találkozni – hol drágábban, hol olcsóbban, annak megfelelően, hogy mennyire ismert, elismert az azt elkészítő borászat.

 

Fedezze hát fel Pécset, valamint annak környékét, hogy új élménnyekkel gazdagon térjen haza! Pécs és környéke garantáltan megér jó pár kellemesen eltöltött napot.

 

A déli ország fele kapott elismerést hirességei alapján. Rendezvények sorain vehetünk rész nyaranta is.

 

Pécs hotel cikkünket itt olvashatja.

 

Szállás

 

Amennyiben szállást is keres, a keresés Pécsen aktuális, mert a megannyi látnivaló mellett ez is érdekeli, összesen hat szálláslehetőséget tudunk biztosítani Önnek. Ezek ugyan nem akciós szállások (bár rendkvül kedvező árakat kínálnak), és az a sport wellness részleg is hiányzik, amely a Hotel Laterum esetében például megvan, ám mind a belvárosban található meg, éttermek, üzletek közelében, mégpedig elérhető áron – de erről lent, a linkre kattintva, bővebben is olvashat! Ha már dátum szerint tudja, mikor szeretne érkezni, keressen minket, tekintse meg ajánlatainkat! Ha hív, ám nem tudjuk felvenni, türelmét kérjük; lehetőség szerint azonnal visszahívjuk Önt.

 

Pécsi szállásunk várja Önt!

 

GYIK

 

Hol tudok belépőket vásárolni?

Weboldalunkon minden információt megtalál a jegyvásárlásról.
 

Mennyi nap elég bejárni Pécset?

 
Első alkalommal 3-4 nap, de Pécs nagyon szép város így biztos visszajönnek.
 

Pécs környéki látnivalókban is tudnak segíteni?

 
Igen weblapunkon megtalálja a Pécs környéki látnivalókat.
 

Hol tudok szállást foglalni?

 
Weboldalon online foglalhat vagy telefonon.